Hot tango
Początków tanga można doszukiwać się w tańcach niewolników afrykańskich przywożonych w XVI w. do Ameryki Południowej. Niewolnicy przesiedleni z Kuby i Haiti do Argentyny tańczyli swój taniec na ulicach, w paradach tangowych. Paradom towarzyszyła charakterystyczna, konwulsyjna muzyka, której elementy przetrwały do dziś.
Rytmy te, bardzo gwałtowne i pierwotne były mocno związane z naturą. Dlatego w połączeniu z bliskością tej drugiej osoby powoduje taką dziwną, nie do końca uświadamianą potrzebę, tęsknotę za czymś nieokreślonym. Ta muzyka zawiera elementy pochodzące z bardzo odległych kultur. Z czasów gdy życie było prostsze, sprowadzało się tylko do poszukiwania pożywienia i rozmnażania. I właśnie tym celom służyła.
Z mieszaniny gitar poganiaczy bydła, murzyńskich synkop i hiszpańskich rytmów wywodzi się tango milonga. Połączenie milonga z kubańską habanerą dało początek tangu argentyńskiemu. Ze względu na niezwykłą namiętność, bliskość i zmysłowość niedostępną w żadnym innym tańcu tango argentino przez długi czas było niedostępne dla wyższych i średnich klas. Uważano, że jest za bardzo wyuzdane. Tzw. wyższe sfery nie pozostały jednak obojętne i stworzyły własny styl – sztywny, oziębły i trzymający partnerów na dystans, tzw. tango klasyczne. Udało im się pozbawić je wszystkiego czym tak naprawdę było. Na szczęście już się tego nie tańczy, chyba że na turniejach. RIP ;).
W latach 90 XX wieku, za sprawą paru wyjątkowych ludzi, którym Argentino przestało wystarczać postanowiło rozwinąć je o nowe kroki i figury. Stworzyli własne style adaptując nawet elementy innych tańców. Style te, tak bardzo wykraczały ponad schematy, że można było je zastosować w nietangowej muzyce. Tak powstało tango nuevo. Najbardziej niesamowity i namiętny taniec jaki istnieje. Zachwyca nie tylko uczuciami targającymi tancerzami, ale również prostotą, płynnością i łagodnością ruchu. Improwizacyjnością i wynkiającą z niej adaptacyjnością do różnego rodzaju muzyki, co czyni, ten taniec nieziemsko atrakcyjny.
Tango jest jak bardzo zmysłowe, erotyczne dotknięcie. Pozostawia niedosyt, pragnienie czegoś więcej. Czegoś co cywilizacja utraciła dawno temu, albo nigdy nie miała, a my próbujemy to usilnie odnaleźć („… i w Ciemności związać…”, hehe – nie ta bajka ;) ).
[flashvideo file=wideo/valentango_2007.flv image=wideo/luis.jpg /]
„Nothing Else Matters” w interpretacji Apocalipticy. Tańczą Daniela Pucci i Luis Bianchi na Festiwalu Valentango 2007 w Portland.
[flashvideo file=wideo/torontotangofestival2009.flv image=wideo/luis2.jpg /]
Tango nuevo tańczą Daniela Pucci i Luis Bianchi na Festiwalu w Toronto w 2009 roku.
[flashvideo file=wideo/tango_improvisation.flv image=wideo/andreas.jpg /]
Tango nuevo tańczą Andres Amarilla i Meredith Klein na Festiwalu w Princenton, w 2008 roku do muzyki Air – „Playground Love”
[flashvideo file=wideo/princeton_tango_fest_2008.flv image=wideo/princeton.jpg /]
Tango nuevo tańczą Adam Hoopengardner i Ciko Tanik
na Festiwalu w Princenton, w 2008 roku. Muzyka Johnny Cash.
[flashvideo file=wideo/luis_bianchi_and_daniela_pucci_show.flv image=wideo/oblivion.jpg /]
Tańczą Daniela Pucci i Luis Bianchi do muzyki „Obliviona” Piazzoli.
[flashvideo file=wideo/l.flv image=wideo/mantova.jpg /]
Tańczą Chicho Frumboli i Juana Sepulveda na Mantova Tango Festiwalu, październik 2007 r.
[flashvideo file=wideo/libertango-allison_holker_and_ivan_koumaev.flv image=wideo/allisoniivan.jpg /]
Tańczą Allison Holker i Ivan Koumaev. Muzyka Libertango, wersja Bond.
Co jakiś czas dorzucę coś ciekawego :).